©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Ziyaret Tepe


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
İTÇHaritalar Ziyaret Tepe

Türü:
Höyük
Rakım:
500 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Güneydoğu Anadolu
İl:
Diyarbakır
İlçe:
Bismil
Köy:
Tepe


TAYEx:
Gidildi - 10/9/2001

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
14/11/1992
Tescil No:
1184
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
Diyabakır KTVKK
Tescil Kadastro:
M45; 613
     


Yeri: Diyarbakır ili; Bismil İlçesi'nin güneydoğusunda; Tepe kasabasının hemen doğusunda; Dicle ve Batman nehirlerinin birleşme noktasının 20 km batısında yer alır. Dicle'nin güney kıyısında bulunan höyük; Ilısu Barajı yapılınca; baraj gölünün hemen kenarında kalacaktır ve su seviyesinin yükselmesiyle kısmen etkilenebileceği bildirilmektedir [Matney 1998:7].
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Yerleşme; Dicle'nin taşkın ovasının kuzeyinde ve güneyinde bulunan geniş ve alçak teraslar üzerindeki büyük höyüklerden biridir. Bu verimli arazide bulunan höyük aynı zamanda Dicle üzerinden doğu-batı trafiğinin kontrol edilebileceği stratejik bir noktada yer almaktadır. Hemen kuzeyinden modern bir yol geçmektedir. Yerleşme; kuzey kesiminde bulunan bir höyük (akropol) ve höyüğün üç yanında uzanan 29 hektarlık bir aşağı şehirden oluşmaktadır. Höyük ise 3 hektarlık bir alanı kaplar ve ova seviyesinden yüksekliği 22 m'dir [Matney 1998:8]. Akropolün bulunduğu yüksek höyüğün güneydoğu kesiminde modern bir mezarlık ve defineci çukurları bulunduğu; höyükten köylüler tarafından taş alındığı ve höyüğün güneyinin yol yapımı için kesildiği bildirilmektedir [Matney 1998:15; Matney-Somers 1999:203; 208].
Tahribat Açıklama:
Tescil Bilgisi: Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından tescili onaylanmış; fakat tarih ve numara bilgileri gönderilmemiştir. Tepe Höyüğü adıyla tescil edilmiştir. (ASAL)


Liste'ye