©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Kumluktepe


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Neolitik


Haritalar Kumluktepe

Türü:
Höyük
Rakım:
1100 m
Çap:
40 m - Yön: KD-GB

Bölge:
İç Anadolu
İl:
Kayseri
İlçe:
İncesu
Köy:
Merkez

Tahribat :
Kaçak Kazı - Tarım - Dikkat

TAYEx:
Gidildi - 26/7/2002

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
8/4/1977
Tescil No:
423
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Kayseri il merkezinin güneybatısında; Kayseri-Niğde Demiryolu üzerindeki İncesu İstasyonu'nun yaklaşık 250 m güneyinde; tren yolunun batısında; nahiye merkezinin 1.5 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yerleşmeye Nevşehir-Ürgüp-İncesu karayolu ve ilçeden tren istasyonuna bir sapak ile ulaşılmaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Todd'un verdiği bilgiye göre 150 m çapında; yaklaşık 5 m yüksekliğinde alçak bir höyüktür. Todd'un araştırma yaptığı yıllarda ekilmekte olan tepede civar köylülerin açmış olduğu çukurların tahribatı görülmektedir. Köylülerin gerçekleştirdiği bu kazılar sonucunda; höyüğün batı kesimine kesilerek yerleştirilmiş bir geç devir mezar odasının var olduğu anlaşılmıştır. Bu işlem sırasında çıkan toprağın tepenin üzerine dağıtıldığı tahmin edilmektedir. Höyüğün yeri; Yeşilhisar-Kayseri ovalarına geçiş yapan bir vadi üzerindedir. Höyüğün olduğu İncesu tren istasyonunun kuzeyinde Hacafer Tepesi adlı büyük bir höyük daha vardır. Kumluktepe ise bazı yayınlarda İncesu veya Kumtepe olarak geçmekte; Mellaart ise Kumtepe-İncesu adıyla vermektedir. Çevrede tatlı su kaynağı vardır.
Tahribat Açıklama: Yerleşme kaçak kazılar ve tarım faaliyetleri nedeniyle ciddi ölçüde tahrip olmuş durumdadır. Tepe kesimi doğu-batı doğrultusunda kazılmış ve kuzey yamacı ekilmiştir [TAYEx 26.7.2002].
Tescil Bilgisi: İncesu Höyüğü adıyla tescil edilmiştir. (ASAL)


Liste'ye