©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Kanal Höyük


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Neolitik
Kalkolitik
İTÇ


Haritalar Kanal Höyük

Türü:
Höyük
Rakım:
1030 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Akdeniz
İl:
Konya
İlçe:
Seydişehir
Köy:
Merkez

Tahribat :
Tarım

TAYEx:
Gidildi - 10/7/2001

Tescil Durumu:
Tescil Tarihi:
Tescil No:
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Konya il merkezinin güneybatısında; Seydişehir İlçesi'nin 7.5 km doğusunda; Bağra Köyü'nün batısında bulunmaktadır. Arkeoloji metinlerine Kanal Höyük olarak giren bu höyük; yörede Üzümlü Höyük; Bağlası Höyük; Höyük Bağları adlarıyla da anılmaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Seydişehir Ovası'nın hemen hemen tam ortasında; Beyşehir kanal çayının çatallaştığı yerin batısında yer almaktadır. Beyşehir-Suğla tektonik çukurlukları arasında yer alan Beyşehir Kanalı Çayı; doğu kısmında volkanik Alacadağ ve Erenler Dağı; batısı ise metamorfik formasyonların meydana getirdiği yüksek tepeler arasında uzanmaktadır. Ova kalın bir alüvyon dolgu ile kaplıdır. Beyşehir Kanal Çayı; Beyşehir Gölü'nden 30 m daha altta olan Suğla Gölü'ne; Beyşehir Gölü'nün fazla sularının akması ile oluşmuştur. Günümüzde bu çay su kaçağı açısından zengin olan Suğla Gölü yerine Balıkova Boğazı dolayısıyla Çarşamba Çayı'na bağlanmıştır.
Tahribat Açıklama: Yerleşme tarım faaliyetleri nedeniyle tahrip olmaktadır. Üzeri ve etekleri ekili durumdadır. Çevresinde kanal vardır [TAYEx 10.7.2001].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye