Chicago Üniversitesi haritacilari
TAYCBS

İnternette ilk arkeolojik CBS uygulaması

Merhaba,

Sizleri, Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Envanteri'nin yeni, yepyeni bir yüzüyle buluşturuyoruz: TAY Coğrafi Bilgi Sistemi ya da kısa adıyla TAYCBS.

CBS, sayısal harita temelli, katmansal ve etkileşimli bir teknolojik altyapı. Arkeolojik bilgi gruplarına, coğrafi bağlantılarıyla birlikte ulaşabileceğiniz bir araştırma ortamı. Yerleşmelerin konumları, nitelikleri, dönemleri, korunma/tahribat durumları gibi alanlarda sorgulama yapabileceğiniz bir bilgi tabanı.

Başlamadan önce birkaç önemli noktayı belirtmeliyiz:

1. Öncelikle, kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, Sun® Microsystems tarafından geliştirilen Java programı bilgisayarınızda yüklü olmalıdır (Java, her bilgisayarda bulunması gereken faydalı bir eser. Aynı zamanda da bedava). Windows® işletim sistemi kullanıcılarının Türkçe sorununu aşmaları için özel bir Java' sürümünü indirip bilgisayarlarına yüklemeleri gerekmektedir. Diğer işletim sistemlerine sahip kullanıcılar -eğer bilgisayarlarında Java yüklü değilse-, kendilerine uygun bir Java programına, java.com bağlantısını tıklayarak ulaşabilirler. Bu işlem yaklaşık olarak 7-8 dakikanızı alacak.

2. Internet üzerinden yayınlanan tüm CBS uygulamalarında olduğu üzere, gerek erişim hızları, gerekse bazı teknolojik kısıtlar nedeniyle bu ortam biraz sabır gerektirmektedir. Zaten ne demişler "Sabreden derviş TAYCBS'ye ermiş!".

3. Bir diğer önemli nokta da, TAYCBS sisteminde çalışabilmek için lütfen öncelikle, sayfanız yüklenmeye başladıktan sonra, sağ üst köşede belirecek olan
simgesine tıklayarak "Yardım" dosyasını okuyunuz.

Son olarak bir küçücük notu da belirtmeden geçemeyeceğiz: Bir ülkenin arkeolojik varlıkları ve mağaraları dünyada ilk kez, TAY Projesi tarafından, Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojileri kullanılarak, internet üzerinden yayınlanıyor.

Hani nasıl bir "coğrafya"da dolaşacağınızdan haberiniz olsun istedik...

Kolay gelsin...

'ye başla...


.. TAY Projesi . Kuruçeşme Cad. 67/B
34345 Kuruçeşme İstanbul
Tel: 0 (212) 265 7858 - Faks: 0 (212) 287 1298
e.posta: info@tayproject.org

Copyright©1998 TAY Projesi 
TAYCBS'nin yayına başlama tarihi: 24 Aralık 2004