©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Girharrin / Gülharrin


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
İTÇHaritalar Girharrin / Gülharrin

Türü:
Höyük
Rakım:
450 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Güneydoğu Anadolu
İl:
Mardin
İlçe:
Yeşilli
Köy:
Ortaköy

Tahribat :
Yapılaşma - Dikkat

TAYEx:
Gidildi - 22/9/2001

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
21/3/1995
Tescil No:
1631
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
Diyarbakır KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Mardin il merkezinin 11 km güney-güneydoğusunda; Mardin ile Nusaybin arasındaki karayolunun hemen batısında yer alan Ortaköy (Girharrin) Köyü'nün merkezindedir [Ay 1995:27'deki harita].
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Bulunduğu ovadan 40 m yükseklikte olan höyük terasları ile birlikte; 400x300 m boyutlarında bir tepedir. Höyük konisi ise 75x70 m ölçülerindedir. Oval biçimlidir. Rijli Deresi'nin batı yakasındadır. Höyüğün girişinde bulunduğu Navala Kutte Vadisi; kuzeydoğuya doğru doğal bir geçit sağlamaktadır. Kral yolu olarak adlandırılan yolun yakınında yer almaktadır. Tepe; büyük ölçüde çevre köylüler ve defineciler tarafından tahrip edilmiştir. Höyüğün adının Gir (tepe) ve Harrin (yol) kelimelerinden türediği ileri sürülmektedir. Asur vesikalarında adı geçen Huzirina kentinin burası olduğu iddia edilmektedir.
Tahribat Açıklama: Girharrin / Gülharrin höyüğü çağdaş yerleşme nedeniyle tahrip olmaktadır. Höyüğün üzerinde bir yatır vardır ve etelerine de yerleşilmiştir. Tüm yamaçlarından ciddi ölçüde toprak çekilmiş olan höyüğün batı eteğinde köyün su deposu vardır [TAYEx 22.9.2001].
Tescil Bilgisi: Höyük adıyla tescil edilmiştir. (ASAL)


Liste'ye