©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Beycesultan


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Kalkolitik
İTÇ

14C
Haritalar Beycesultan

Türü:
Höyük
Rakım:
750 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Ege
İl:
Denizli
İlçe:
Çivril
Köy:
Kocayaka

Tahribat :
Kaçak Kazı - Dikkat

TAYEx:
Gidildi - 30/9/2000

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
26/4/1995
Tescil No:
4775
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
İzmir 2 No.lu KTVKK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Denizli il merkezinin kuzeydoğusunda; Çivril İlçesi'nin 5 km güneybatısında; Menteşe Köyü yakınındadır. Bazı yayınlarda Behicesultan olarak da geçmektedir.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Höyük; Menderes Nehri'nin günümüzde kurumuş olan bir kolunun hemen yanında; çift konili bir tepedir. Batıdaki koninin yüksekliği 25 m; doğudaki koninin yüksekliği ise 24 m'dir. Koniler arasındaki eşik bölümü ise ova seviyesinden 18 m yüksektedir. Çanak çömlek dağılımına göre yerleşmenin çapı 1 km'ye yakındır. Batı tepesindeki yatır; olasılıkla höyüğe bu adın verilmesine yol açmıştır. Batı konisinin Bizans Dönemi'nde düzeltildiği ve bir kale olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Hemen hemen aynı dönemde doğu tepesi ise mezarlık yeri olarak görev yapmıştır. Günümüzde; yakın çevresinde tatlı su kaynağı yoktur. Burada oturanlar olasılıkla; su ihtiyaçlarını; günümüzde kurumuş olan dereden tedarik etmekteydiler.
Tahribat Açıklama: Höyüğün doğu ve güneyinden drenaj kanalı geçmektedir. Eski açmaların birinde kaçak kazı yapılmış ve bu alandaki buluntular etrafa saçılmıştır [TAYEx 30.9.2001].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye