©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Alan Höyük


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Neolitik


Haritalar Alan Höyük

Türü:
Höyük
Rakım:
1070 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
İç Anadolu
İl:
Konya
İlçe:
Beyşehir
Köy:
Merkez

Tahribat :
Kaçak Kazı - Tarım - Yol

TAYEx:
Gidildi - 11/7/2001

Tescil Durumu:
Tescil Tarihi:
Tescil No:
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Konya il merkezinin güneybatısında; Beyşehir İlçesi'nin batısında; Beyşehir-Akseki yolunun güneyinde; Karadiken Köyü'nün 3 km batısında yer almaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Gölün güney bitimindeki dar ovada yer alan höyüğün kuzey ucu; Beyşehir-Akseki karayolu tarafından kesilmiş; bu tahribat sonucunda küçük bir kesit meydana gelmiştir. Ovacık Dağı'ndan gelen küçük dereler bu dar ovaya akmaktadır. Höyük 700x250 m boyutlarında doğal bir tepe üzerinde oluşmuştur. Yakınında su kaynağı ve bu kaynağın oluşturduğu bataklık bulunmaktadır. Yaklaşık 100 m çapında; 3.5-4 m yüksekliğindedir. Höyüğün ismi; höyüğü ilk defa bulan Alan Hall tarafından verilmiştir. Bu mevkiin yerel bir adı olması gerekmekteyse de arkeolojik metinlere bulanın adıyla girmiştir.
Tahribat Açıklama: Yerleşme tarım faaliyetleri; kaçak kazılar ve kuzey eteğini kesen yol nedeniyle tahrip olmuş durumdadır. Kuzey kesimde toprak çekme nedeniyle oluşmuş 2 m yüksekliğinde bir kesit vardır. Höyüğün doğu ve kuzeyinde çukurlar görülmüştür [TAYEx 11.7.2001].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye