©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Killiğin Mağarası

Çizimler için tıklayın...


Fotoğraflar için tıklayın...

maps
Killiğin Mağarası
Türü:
Mağara
Rakım:
2000 m
Derinlik:
m
Uzunluk:
m
Bölge:
Karadeniz
İl:
Bayburt
İlçe:
Merkez
Köy:
Erenli

     


Yeri: Bayburt il merkezinin kuşuçumu 3.5 km; Erenli (Duduzar) Köyü'nün 2.1 km kuzeydoğusundadır. Bayburt; mağaranın batı-güneybatısında vadinin alt tarafındadır. Güneyde Duduzar-Gugunus yolu vardır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağara; en yüksek noktası denizden 1191 m yükseklikte olan Killiğin Sırtı adı verilen bir sırtın güneybatısında yer almaktadır. Masif görünümlü olan sırt yağmur suları ile aşınmıştır. Kalker kayalığın içinde susal oluşumla meydana gelen mağaranın ağzı güneye bakmaktadır. Dağlık bir bölgede yer alan mağaranın çok fazla büyük olmadığı anlaşılmaktadır. Derinliği 8 m; yüksekliği ise iç kısımda 4 m; ağız kısmında 1.5 m ve ağız açıklığı ise taban kotunda 6 m kadardır.
Araştırma Tarihçesi: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bir jeolog ekibinin Karadeniz Bölgesi'ndeki jeolojik amaçlı araştırmalarında tesadüfen bulunmuştur.
Bulgular: Mağaranın ağzında bazalttan yapılmış mikrolitler; yamaçta ise daha az sayıda da olsa gene bazalttan işlenik taşların bulunduğu bildirilmektedir.


Liste'ye