©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Güvercin Taşı Mağarası

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Güvercin Taşı Mağarası
Türü:
Mağara
Rakım:
750 m
Derinlik:
+71;-8 m
Uzunluk:
1371 m
Bölge:
Marmara
İl:
Çanakkale
İl?e:
Bayramiç
Köy:
Evciler

     


Yeri: Mağara; Ezine'ye bağlı Evciler Köyü'nün güneyinde; 750 m yükseklikteki bir tepenin yamacındadır. Mağaraya Evciler Köyü'nden yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşılmaktadır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Girişte eğimli bir salon mevcuttur; salonun içinde tavandan düşmüş kaya blokları vardır. Batı yönüne yan kol olarak uzanan ve nehre birleşen aktif galeriye sifon dalışı yapılmıştır. Girişten sonra 50. metrede su 1. sifondan çıkmaktadır. Bu sifonun uzunluğu 61 m; derinliği 9 m'dir. Sifonun devamında 25 m'lik kuru mermer galeride hava akımı vardır. Aynı zamanda bu galeride yarasalar; sinekler ve salyangoz görülmüş ama dış bağlantı bulunamamıştır. 2. sifon; dar pasajlar nedeniyle ancak su içindeki kayalar temzilenerek geçilebilmiştir. 2 ve 3. sifonlar arasında 80 m'lik kuru bir galeri vardır yan kolda bulunan 3. sifon tıkanarak bitmektedir. Kuru galeri ise sonunda bulunan büyük taş bloklarla tıkanmaktadır.
Araştırma Tarih?esi: Evciler Köyü sakinlerinin ihbarı üzerine 1996'da BÜMAK tarafından bulunan mağara; 2001 yılında D. Wolozan tarafından araştırılmış ve ADEKS 2003 raporunda haritası ile yayınlanmıştır.
Bulgular: İlk sifonun önünde; sol duvarlarda 18. yy'dan günümüze kadar ulaşan birçok eski ve yeni tarih; isim; gemi resimleri ve diğer sembollerden oluşan grafiti vardır. Bunlar arasında en ilginçleri 1809 ve 1846 tarihli Meyer Calvert ailesine ait yazıtlardır. Döneminde Çanakkale İngiliz konsolosu olan bu ailenin bireylerinin mağarayı ziyaret ettiğini belgeyen yazıtlar; tarihi birer belge niteliği taşımaktadır. Hicri 1140 (Miladi 1720) tarihli grafiti de diğer bir ilginç belge özelliğine sahiptir. Öte yandan yine aynı duvarlarda birbirinden farklı birkaç yelkenli ve kalyon çizimi mevcuttur.


Liste'ye