©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Yağcılar

Çizimler için tıklayın...


Fotoğraflar için tıklayın...

maps
Yağcılar
Türü:
Mağara
Rakım:
680 m
Derinlik:
+23 m
Uzunluk:
151 m
Bölge:
Karadeniz
İl:
Düzce
İlçe:
Yığılca
Köy:
Yağcılar

     


Yeri: Düzce'nin 33 km kuzeydoğusundaki Yığılca İlçesi'nin 3 km doğusunda bulunan Yağcılar Köyü'nün 4 km güneyinde; Melen Çayı'na bağlanan Alangölü Deresi'nin sağ yamacındadır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Melen Çayı'na güneyden karışan Tekeağılı Deresi'nin kolu olan Alangölü Deresi'nin sağ kenarında; akarsu yatağından 2 m yukarıda gelişen kaynak konumlu; aktif bir mağaradır. Güney-kuzey yönünde yatay olarak gelişen mağaranın girişi denizden 680 m yüksektedir. İçinde belirgin bir yeraltı deresi ve bu derenin oluşturduğu çok sayıda göl ve şelale olan mağara; tek bir galeriden meydana gelmiştir. Genişliği 1-6 m; tavan yüksekliği ise 0.5-8 metreler arasında değişir. Yeraltı deresi ve bazı göllerin kenarında kum ve çakıl depoları yer alır. Mağaranın içi; gelişim halinde duvar damlataşları; sarkıt; dikit ve damlataş havuzları ile kaplıdır. Damlataş havuzları mağaranın son bölümlerinde çok yoğundur. Bu havuzlar; küçük şelaleler oluşturmaktadır.
Araştırma Tarihçesi: MTA Genel Müdürlüğü; Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanlığı tarafından araştırılmış ve 2002 yılında yayınlanmıştır.
Bulgular:


Liste'ye