©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Karaca

Çizimler için tıklayın...


Fotoğraflar için tıklayın...

maps
Karaca
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
1550 m
Derinlik:
-15.5 m
Uzunluk:
256 m
Bölge:
Karadeniz
İl:
Gümüşhane
İlçe:
Torul
Köy:
Cebeli

     


Yeri: Mağara; Cebeli Köyü'nün Karaca Mahallesi yakınlarında yer alan Kırantaş Mevkii'nde yer almaktadır. Mağaraya; Gümüşhane-Trabzon karayolunun 12. km'sinden Korum Deresi Vadisi'ne ayrılan yoldan ulaşılır. Mağaranın ağzına kadar yol vardır. Turizme açılmıştır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Yatay olarak gelişmiş kaynak konumlu fosil bir mağaradır. Turizme açılan mağaranın girişine bir kapı yapılmış ve içerdeki nem oranının sabit tutulması amaçlanarak kapının her iki yanına birer havalandırma bacası açılmıştır. Ahşap platformlar üzerinde yürüyerek mağarayı gezmek mümkündür. Platformun dönüşleri oluşumlara göre ayarlandığı; böylelikle hiçbir oluşumun zarar görmediği söylenmektedir. Büyük salonda traverten havuzcuklar; sarkıtlar ve perde oluşumları vardır.
Araştırma Tarihçesi: Mağara; 1990 yılında MTA tarafından araştırılıp; haritası çizilmiştir. Daha sonra1995 yılında MAD tarafından da araştırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanmış tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer almaktadır.
Bulgular:


Liste'ye