©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Ballıkaya

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Ballıkaya
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
180 m
Derinlik:
-95 m
Uzunluk:
m
Bölge:
Marmara
İl:
Balıkesir
İl?e:
Manyas
Köy:
Söve

     


Yeri: Mağara Manyas'ın 12 km güneydoğusunda adatepe şeklindeki Ballıkaya Tepesi'nin doğu yamacında yer alır. Kocaçalı Mağarası'nın 3 km batısında bulunur. Mağaraya; Manyas-Mürüvetler-Söve-Susurluk karayolu ile gidilir. Manyas'tan Söve Köyü'ne gelmeden sola ayrılan stabilize yol mağaranın hemen yakınına ulaşır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağaranın girişi -6 m'lik dik bir kuyu şeklindedir. Bundan sonra 45-50 derecelik eğimlerle düzgün bir galeri ile ikinci tabana ulaşılır. Girişe göre derinliği -72 m'de bulunan bu taban büyük bir salondan oluşur. Bu salonun tabanında iki girişi olan doğal bir kuyu vardır. Üçüncü bölümün ölçüm ve çizimi yapılamamıştır. Tahmini olarak mağaranın derinliği yaklaşık -110 m'dir. Toplam uzunluğun ise 160 m olduğu tahmin edilmektetir.
Araştırma Tarih?esi: MTA tarafından araştırılıp -72 m'ye kadar olan kısmın haritası çizilmiş ve 1997 yılında yayınlanmıştır. BÜMAK tarafından devamı incelenmiş ve -98 m lik yeni haritası hazılanmıştır.
Bulgular: Kuyu şeklinde gelişen mağarada güvercin büyüklüğünde yarasalara bol miktarda rastlanmıştır [Nazik et al. 1997:38-40].


Liste'ye