©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi


Yazır Höyük

Çizimler için tıklayın...

maps

Fotoğraflar için tıklayın...

Yazır Höyük
Türü:
Höyük
Rakım:
945 m
Bölge:
İç Anadolu
İl:
Eskişehir
İlçe:
Sivrihisar
Köy:
Dutlu
Araştırma Yöntemi:
Kazı
Dönem:

     


Eskişehir il merkezinin güneydoğusunda; Sivrihisar İlçesi'ne bağlı Yazır Köyü'nün 2-3 km kuzeydoğusunda; Sivrihisar'ın yaklaşık 18 km güneydoğusundadır. Ankara-Sivrihisar karayolunun 6 km güneyinde; Ören Bağları adı verilen yerdeki bu yerleşim yeri yaklaşık 9 m kalınlığında bir kültür tabakasına sahiptir. Altında doğal bir tepenin olduğu düşünülmektedir. Oval biçimli höyüğün çapı 95 m'dir. Yanından Çardaközü'ne birleşen Yazırderesi geçmektedir. Define arayıcıları; höyüğü tam ortadan bir yarma açarak kesmeleri üzerine; R. Temizer başkanlığındaki ekip tarafından; kesit incelenmiştir. Bu alanda 8 m'lik dolguda Kalkolitik Çağ çanak çömlekleri toplanmıştır. Tepenin yamaçlarında ve üstünden ise İTÇ parçalarının da geldiği söylenmektedir. İTÇ olup olmadığı bir kez daha araştırılmalıdır.
Yeri: Eskişehir il merkezinin güneydoğusunda; Sivrihisar İlçesi'nin doğusunda; Günyüzü Nahiyesi'ne bağlı Dutlu Köyü'nün doğusunda; Çardaközü Köyü'nün 3.6 km güneybatısında yer almaktadır. Yerleşmenin bulunduğu mevkiye Örenbağları denilmektedir.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Höyüğün yakınında; kuzeyde Çardak Özü'ne birleşen Yazır Deresi akmaktadır. Dere kotundan yaklaşık 20 m yükseklikte ve bu derenin geçtiği vadideki doğal bir yükselti üzerinde yer alan höyüğün 9 m kalınlığında bir kültür dolgusuna sahip olduğu; çapının ise; çanak çömlek dağılımına göre; 95 m'yi geçmediği bildirilmektedir [Temizer 1960:157]. Oval biçimli olan tepenin etrafı verimli topraklarla çevrilidir. 1955 yılında defineciler tarafından höyüğün orta kısmında büyük bir yarma yapılmıştır.
Tarihçe:
Araştırma ve Kazı:
Tabakalanma:
Buluntular:
Kalıntılar:
Yorum ve tarihleme:


Liste'ye