©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi


Arpalık Tepe

Çizimler için tıklayın...

maps

Fotoğraflar için tıklayın...

Arpalık Tepe
Türü:
Höyük
Rakım:
10 m
Bölge:
Marmara
İl:
Edirne
İlçe:
İpsala
Köy:
Tevfikiye
Araştırma Yöntemi:
Yüzey Araştırması
Dönem:
İTÇ I

     


Yeri: Edirne İpsala'nın yaklaşık 22 km kuzeydoğusunda; Tevfikiye Köyü'nün yaklaşık 1 km kuzeydoğusundadır. Köylüler tarafından Arpa Tepe olarak da bilinmektedir.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Tamamen çeltik tarlaları içinde kalan bu yerleşme yeri; tarla açmak için düzeltilmiş ve dolgu toprağı geniş bir alana yayılmıştır. Yoğun bir tahribat gözlenmektedir ve buna bağlı olarak yüksekliği ve şekli belirlenememektedir. Doğusunda bir kanalet vardır ve bu kanalete paralel bir traktör yolu geçmektedir. Yolun doğusunda biriketten inşa edilmiş Tarım Kooperatifi binası bulunmakadır.
Tarihçe:
Araştırma ve Kazı: B. Erdoğu tarafından 1997 yılı Edirne İli yüzey araştırmasında saptanmıştır.
Tabakalanma: Toplanan malzemenin büyük bir bölümü Klasik Dönem'e aittir. Bunun yanında İlk Tunç Çağı malzemesi ve Orta Kalkolitik Çağ'a tarihlendirilen "Maslıdere" türü çanak çömlekler de toplanmıştır.
Buluntular: Çanak Çömlek: İlk Tunç Çağı'na tarihlenen çanak çömlekler; siyah; gri tonlarında açkılı veya açkısız mallarla temsil edilmektedir. Biçim olarak kase formları yaygındır. Bazen kaselerin ağız kenarları üzerine ilmik kulplar yerleştirilmiştir. Kulplar bazen bezemelidir. Kaselerin ağıza yakın kesimlerinde sivri bir alet ile sokularak yapılmış nokta dizilerinden oluşan bezemeler vardır.
Kalıntılar:
Yorum ve tarihleme: Toplanan çanak çömlekler Kuzeybatı Anadolu (Troas Bölgesi) İlk Tunç Çağı'nın ilk evresine tarihlendirilmektedir. Benzer çanak çömlekler Marmara Denizi'nin kuzeyinde Toptepe ve Selimpaşa gibi yerleşim yerlerinde bulunmuştur. Ayrıca Arpalık Tepe'de az sayıda Doğu Balkanlar'ın Ezero-Sveti Krilovo malzemesi de bulunmuştur. Arpalık Tepe özellikle Kuzeybatı Anadolu İTÇ çanak çömleğinin yayılım alanı konusunda ipuçları veren önemli bir yerleşmedir.


Liste'ye