©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Kurbanağa Mağarası

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Kurbanağa Mağarası
Türü:
Mağara
Rakım:
m
Derinlik:
m
Uzunluk:
m
Bölge:
Doğu Anadolu
İl:
Kars
İl?e:
Kağızman
Köy:
Camuşlu

     


Yeri: Kars il merkezinin güneyinde; Kağızman İlçesi'nin kuzeybatısında yer alan Kötek Bucağı'na bağlı Camuşlı (Camışlı) Köyü'nün güneybatısında; Aladağ'ın doğu yamacında; Tombultepe'nin yakınındadır. Kökten; mağaranın tam yerini bildirmemektedir.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Yazılıkaya kaya resimlerinin olduğu panonun yaklaşık 6 km güneyinde yer alan mağaranın ağzı güneye açıktır. Derinliği 11.50 m; iç genişliği 5.50 m; ağız genişliği ise 12.50 m'dir. Kurbanağa Mağarası'nın dış yüzünde ve tavanında; Yazılıkaya'daki resimlerden farklı bir teknikle çizilmiş; birkaç tanesi dövülerek şekillendirilmiş keçi; ağ ve ağaç kazıklı tuzaklar; kaytan kement şekilleri; oklanmış basit keçi resimleri tespit edilmiştir. Bu resimlerin Paleolitik Çağ'da yapılmadıkları kesindir.
Araştırma Tarih?esi: Mağarada 1969 yılında K. Kökten yönetiminde 3.50x8 m boyutlarında bir deneme açması açılmıştır.
Bulgular: Yapılan kazının sonuçları hakkında çok kısa verilen bilgilerde üstte İlk Tunç Çağı çanak çömleğinin bulunduğu belirtilmektedir. Bunlarla beraber Üst ve Orta Paleolitik Çağ taş aletleri ve bu çağların ocak yerleri ortaya çıkmıştır. Ana kayaya inilip inilmediği de anlaşılmamıştır. Paleolitik buluntuların; hangi tabakaya ait oldukları da bildirilmemiştir.


Liste'ye