©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Keçiler Mağarası

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Keçiler Mağarası
Türü:
Mağara
Rakım:
740 m
Derinlik:
m
Uzunluk:
20 m
Bölge:
Güneydoğu Anadolu
İl:
Adıyaman
İl?e:
Merkez
Köy:
Pirun

     


Yeri: Adıyaman il merkezinin 6-7 km kuzey-kuzeydoğusunda; Büyük ve Küçük Pirun (Pirin) köylerinin 3 km kuzeyinde; Palanlı Köyü'ne gelmeden 2 km önce; olasılıkla Gebel Köyü hizasında; Palanlı Vadisi'nde yoldan bir patika ile ulaşılan falez tipi kayalıkların oluşturduğu dik bir yamacın ortasında; olasılıkla yolun 400 m batısında bulunmaktadır. Palanlı Deresi boyunca; dereye paralel olarak devam eden şantiye yolu mağaranın önünden geçmektedir.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağara iki ağızlıdır. Mağara yaklaşık 20 m uzunluğunda; 5-10 m genişliğindedir. E. Anati mağarayı; Palanlı Mağarası olarak tanıtmıştır; olasılıkla yerel bir ismi yoktur.
Araştırma Tarih?esi: 1968 yılında; yöreye; şu anda nerede olduğu bilinmeyen Palanlı-Pirun Kaya Sığınağı'ndaki resimleri görmeye giden E. Anati tarafından tespit edilmiştir. 1970 yılında ise E. Bostancı tarafından tekrar araştırılmış ve bilim dünyasına tanıtılmıştır.
Bulgular: Keçiler Mağarası'nın duvarlarında; doğu duvarının iç kısımında kazıma ve dövme tekniği ile yapılmış 45 resim olduğu iddia edilmektedir. Bu resimler yapılış; teknik ve stillerine göre Anati tarafından 4 grupta toplanmıştır. İçlerinde ikinci ve üçüncü evreye konan resimlerin oyulmadan çok dövülerek yapıldıkları söylenmektedir.


Liste'ye