©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Karaçemüle

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Karaçemüle
Türü:
Mağara
Rakım:
m
Derinlik:
m
Uzunluk:
m
Bölge:
Karadeniz
İl:
Tokat
İl?e:
Zile
Köy:
Evrenköy

     


Yeri:
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağaranın hemen girişindeki, tabanı çöküntü kayalarla ve taşlarla kaplı ilk salon yaklaşık 8 m yükseklik, 5 m genişlik ile mağaranın en büyük salonudur. Kalan kısımlarda ise tavan yüksekliği ortalama 4-5 m, pasajların genişlikleir ise oratlama 3-4 m civarındadır. Dolayısıyla mağara, hacmi küçük pasaj ve salonlardan oluşmaktadır. Mağara girişten hemen sonra uzunluğu 15-20 m'yi aşmayan, birbirlerine küçük pasajlarla bağlı iki kola ayrılmaktadır. Bunların haricinde ancak sürünerek girilebilecek ve yalnızca 2-3 m uzunluğunda olan darallar mevcuttur. Mağarada sarkıt, dikit, akmataşı, perde gibi oluşumlar bulunmakta fakat bunların büyük bir kısmı insanlar tarafından tahrip edilmiş, üzerlerine yazılar yazılmış ve doğal yapıları bozulmuştur.
Araştırma Tarih?esi: BÜMAK tarafından 10-13 Nisan 2008 tarihlerinde turizme açılması konusunda inceleme amacıyla ziyaret edilmiştir.
Bulgular: Salonlardan birinde hayvan kemikleri bulunmuştur. Mağara tamamen doğal yollardan oluşmuş olup içinde herhangi bir insan yapımı eser, arkeolojik bulguya rastlanmamıştır. Mağaranın ölçümü sırasında yarasa gözlenmese de bazı kesimlerde karşılaşılan guano mağarada yarasa yaşadığını göstermektedir.


Liste'ye