©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Kara

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Kara
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
1230 m
Derinlik:
-13 m
Uzunluk:
390 m
Bölge:
İç Anadolu
İl:
Eskişehir
İl?e:
Alpu
Köy:
Karacaören

     


Yeri: Alpu'nun yaklaşık 25 km kuzeydoğusunda bulunan Karacaören Köyü'nün 2 km kuzeyindeki Sulununkıran Tepesi'nin Sakarya Nehri'ne bakan kuzey yamacının başlangıcında yer alır. Alpu-Gökçekaya Barajı yoluyla gidilir. Buradan ayrılan stabilize yol; Kuzavya ve Gümele köylerinden geçerek Karacaören'e varır. Bu yol daha sonra Otluk ve Kandamlış köylerinden geçerek Eskişehir-Alpu-Mihalıççık-Nallıhan yoluna bağlanır. Karacaören köyünden yarım saatlik yürüyüşle mağaraya ulaşılır. Mağara Sakarya Nehri ve Gökçekaya Barajı'nın hemen önündedir.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Biri kuzeye diğeri güneye bakan iki girişi vardır. Bu girişler 10x20 m'lik bir salona açılır. Bu salonun güneybatısında belirgin bir çatlak üzerinde tünel şeklinde gelişmiş bir galeri yer almaktadır. Mağaranın üçüncü ağzı olan bu galerinin sonu bloklarla kapalıdır. Mağaradaki oluşumların birçoğu; insan yerleşimi olduğundan dolayı; yakılan ateş sonucu isle kaplanmıştır. Vadoz zonda bulanan fosil bir mağaradır.
Araştırma Tarih?esi: MTA tarafından araştırılıp; haritası ve diğer özellikleri 2001 yılında yayınlanmıştır.
Bulgular: Tarihöncesi çağlarda kullanıldığı sanılan mağaranın tabanında kalın bir kültür toprağı vardır. Mağaranın değişik bölümlerinde yaşayan az sayıda yarasa görülmüştür.


Liste'ye