©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Gümüşpınar

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Gümüşpınar
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
190 m
Derinlik:
-2 m
Uzunluk:
70 m
Bölge:
Marmara
İl:
İstanbul
İl?e:
Çatalca
Köy:
Gümüşpınar

     


Yeri: Çatalca İlçesi'nin 25 km kuzeybatısında yer almaktadır. Mağaraya; Çatalca-Subaşı-Gümüşpınar yoluyla ulaşmak mümkündür. Gümüşpınar Köyü'ne gelmeden hemen önce sağa sapan yola dönüldükten sonra yaklaşık 100 m gidilerek bir çeşmeye ve balık çiftliğine ulaşılır. Çiftlik evinin arkasındaki patika takip edilip; tepeye tırmanılarak mağaranın girişine ulaşılır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Tek bir fosil salondan oluşmaktadır (29x9x3 m). Duvarlarında ve tavanında traverten oluşumları vardır. 4 m çapındaki bir salonun iki yanına doğru gelişmiştir. Sağ tarafa doğru olan gelişim 5x6 m'lik taşlı; eğimli bir yapıdadır. Sol taraftaki gelişim ise tavan yüksekliği 1-2 m arasında değişen ve dar bir şekilde ilerleyen yapıdadır. Kalker bir mevzi içinde gelişmiştir ve sarkıt dikitlerle kaplanmıştır. 70 m uzunluğundaki mağaranın sonunda bulunan sırsız topraktan yapılma çömlek parçaları kristalleşmiş kalker kütle içinde bütünleşmiş haldedir [Albükrek et al. 1994:26].
Araştırma Tarih?esi: BÜMAK tarafından ve Eurasion Bridge '99 Projesi kapsamında araştırılmıştır.
Bulgular: Mağarada yarasaların yanısıra; girişe yakın biryerde Glis-Glis ailesi yaşamaktadır. Yedi Uyuyanlar adı da verilen Glis-Glis; yaklaşık 19 cm uzunluğunda; gözlerinin etrafı siyah halkalı; üstü gri; altı beyaz tüylü; uzun ve püsküllü kuyruğu olan sevimli bir memeli türüdür ve koruma altındaki türler arasındadır [Albükrek et al. 1994:26].


Liste'ye