©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Ayıini

Çizimler için tıklayın...


Fotoğraflar için tıklayın...

maps
Ayıini
Türü:
Mağara
Rakım:
1825 m
Derinlik:
-15 m
Uzunluk:
407 m
Bölge:
Akdeniz
İl:
Isparta
İlçe:
Yalvaç
Köy:
Özgüney

     


Yeri: Yalvaç İlçesi'nin yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda bulunan Ayıini Mağarası; Sultan Dağları'nın güney eteklerinde; Nazilli Deresi'nin yukarı bölümünde yer alır. Vadi tabanından 20-30 m yukarıda bulunan mağaraya hem Yalvaç; hem de Özgüney Kasabası'ndan stabilize olan iki farklı yolla ulaşmak mümkündür.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Kaynak konumlu fosil bir mağaradır. Soğuk ve yarı nemli bir havaya sahiptir. Mağaranın çatlaklı yapısı ve iki kattan oluşması; içeride belirgin bir hava akımına yol açmaktadır. Karbonifer yaşlı kristalize kireçtaşları içerisinde gelişmiştir. Mağaranın sonuna doğru üst kolu oluşturan galeri damlataş oluşumları bakımdan oldukça zengindir. Kuru bir mağaradır.
Araştırma Tarihçesi: Mağara MTA tarafından araştırılmıştır ve Roma-Bizans döneminde sığınak olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Ayrıca içerisinde 4-5 adet su depolamaya yarayan bend ve sarnıcın bulunduğu belirtilmektedir.
Bulgular: Ayıini Mağarası'nda belirgin bir hayvan topluluğu gözlenmemiştir. Ancak seyrek olarak değişik bölümlerde yarasalar yaşamaktadır.


Liste'ye