©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Akçabel

Çizimler için tıklayın...


Fotoğraflar için tıklayın...

maps
Akçabel
Türü:
Mağara
Rakım:
660 m
Derinlik:
-46 m
Uzunluk:
52 m
Bölge:
Karadeniz
İl:
Ordu
İlçe:
Gürgentepe
Köy:
Eskiköy

     


Yeri: Değirmendere ve Çataltepe Mağaraları ile birlikte; yaklaşık olarak Ordu'nun 40 km güneybatısı; Gürgentepe İlçesi'nin de 10 km kuzeydoğusundaki Eskiköy'ün hemen yakınındadır. Mağaralar; Ilıca Dere (Yavaş Dere) ve kollarınca derin bir şekilde yarılarak parçalanan bir bölgededirler.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Aynı bölgede bulunan Akçabel; Değirmendere ve Çataltepe Mağaraları geçirimsiz (erimesiz) kayalar arasında uzanan kireçtaşları içinde gelişmiştir. Akçabel Mağarası; Bolaman Çayı'nın bir kolu olan Şahsene Deresi'nin beslenme alanının başlangıç noktasındaki Kızıllık Dere ile Değirmen Dere arasındaki Pliyosen aşınım yüzeyinin hemen altında gelişmiştir. Mağaranın girişi; -45 metrelik kuyu şeklindedir. Bu dik iniş; içi blok ve molozlarla kaplı; KB'ya uzantısı olan bir odaya açılır. 2-6 m tavanı olan bu odanın duvarlarında duvar damlataşları ve tavanda da sarkıtlar gelişmiştir. Düden konumunda bulunan mağara; gelişimini tamamlayarak fosilleşmiştir.
Araştırma Tarihçesi: MTA Genel Müdürlüğü; Jeoloji Etütleri Dairesi; Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi tarafından araştırılmış ve 2004 yılında yayınlanmıştır.
Bulgular:


Liste'ye